Araba Kullanırken Kitap Okumak!

Araba Kullanırken Kitap Okumak!

 Araba kullanırken, spor yaparken, seyahat ederken, ütü ya da yemek yaparken kitap okumak daha doğrusu dinlemek...

 Yurtdışında çok yaygın olarak kullanılan bir kitap okuma şekli olan "audio book" yani sesli kitap dinlemek isteyenler için Türkiye'deki ilk ve tek profesyonel sürekli yayıncı SesleKitap, Ankara'dan yayın hayatına başladı.

 Ünlü tiyatro sanatçısı Mehmet ATAY'ın yorumu ve sanat yönetmenliğinde yayın hayatına başlayan SesleKitap, kısa zamanda yeni bir okuma alışkanlığını, yani kitap dinleme alışkanlığını kazandırmayı amaçlıyor. SesleKitap’ların tümü, profesyonel sanatçılar tarafından seslendiriliyor.

 Sesle Kitap nedir?

 Edebi ya da edebi olmayan bir yazılı metnin, aslında hiç bir değişiklik yapmadan bir yorumcu,  okuyucu tarafından profesyonel stüdyo ortamında seslendirilerek kaydedilmesi ve gerek duyuluyorsa dinlenerek takibini kolaylaştırmak amacıyla müzik ve efekt gibi unsurlarla da desteklenerek cd, mp3 çalar ya da internet gibi medyalarda kitap okuyucusuna arz edilmiş halidir.

Dinleyerek kitap okumak!

 Toplum olarak az okuduğumuzu biliyoruz. Kitap dinlemek deyince de hemen bu eylemin sadece görme engellilerin ihtiyacı olabileceği gibi bir önyargımız var. Araştırmalarda, kitap okumanıza engel olan nedir? Sorusuna hemen verilen cevap: Zamanım yok!

İşte Seslekitap, kitap okumak isteyenler için zaman sorununu ortadan kaldırıyor.

Büyük şehirlerde işe ya da okula giderken yollarda harcadığımız zamanı Sesle Kitap'tan kitaplar dinleyerek değerlendirdiğinizi düşünün. Bir saatlik bir yolculuk bir kitabın ortalama 40 sayfası demek. Yani 10 günde 400 sayfalık bir kitabı direksiyon başında okumaktan söz ediyoruz.

 Toplu taşıma araçlarıyla seyahat ediyorsanız, sıkışık düzende ellerinizi ve gözlerinizi prangaya vuran ortam, kulaklarınızla bir kitap okuma cenneti haline gelecektir.

 Ev işlerinden zaman bulup da kitap okuyamayan ev hanımları elleriniz meşgul olurken mütevazı bir dinleme sistemi sizi, mutfağınızda, ütü masasının başında kitabınızla buluşturacak.

SesleKitap herkese kitap dinleme şansı sunuyor.

 Şu anda ülkemizde yapılan sesli kitap kayıtları, Milli Kütüphane bünyesindeki Konuşan Kitaplık, Altı Nokta Derneği ve Beyazıt Halk Kütüphanesinde ve Boğaziçi Getem kütüphanelerinde bulunuyor. Bunların tamamına yakını amatör ve gönüllüler tarafından seslendirilmekte.

Bu kitaplara sadece görme engelli vatandaşlar ulaşabilmekte. Yani sıradan vatandaşlar, görme engeli olmayan kişiler, isteseler de bu kitaplara ulaşamamakta. Bu hukuken de mümkün değil, çünkü telif hakları devreye giriyor.

 Sesle Kitap 2009 yılında Ankara'dan yayın hayatına başladı. Okul öncesi kitaplardan, Türk ve Dünya Klasiklerine kadar geniş bir yelpazede yayınlarını sürdürüyor. Eğitim sektörüne de katkıda bulunmak amacıyla iddialı projelerle dinleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor.

See what’s new

Bize Ulaşın